Egészségügyi asszisztens

A szakma ismertetése

Az egészségügy ágazat 5 éves (érettségi utáni szakképzésben 2 éves) képzése, amely érettségi és technikusi (érettségi utáni szakképzésben értelem szerűen csak technikusi) szintű szakképzettség megszerzésével zárul.

Az egészségügyi asszisztens a járóbeteg szakrendelőkben, gondozókban, orvos irányítása mellett, önállóan vagy vele együttműködve végzi a munkáját. Elősegíti és biztosítja a betegellátás, gondozás feltételeit, asszisztál a beavatkozásoknál, segédkezik a műszeres és fizikális vizsgálatok végzésében.

Választható szakmairányok:

• Fogászati asszisztens szakmairány: fogakat érintő betegségek megelőzésére és kezelésére;
  • Gyógyszertári asszisztens szakmairány: a patikában készíthető gyógyszerformák készítésére;
  • Radiográfiai asszisztens szakmairány: az emberi testtájak különféle képalkotó vizsgálati módszereinek megismerésére és kivitelezésére készít fel.

Ajánlott minden fiatal számára, aki jó verbális képességgel rendelkezik, könnyen teremt kapcsolatot, fontos számára a mások iránti felelősségvállalás és segítségnyújtás, érdeklődik a fejlett egészségügyi technológiák iránt.

Az ágazat megnevezése
Egészségügy
A szakma megnevezése
Egészségügyi asszisztens
A szakma azonosító száma
A szakma szakmairányai
Fogászati asszisztens
Gyógyszertári asszisztens
Radiográfiai asszisztens
Képzés időtartama
2 év / 5 év
Ágazati alapoktatás megnevezése
Egészségügy ágazati alapoktatás
Iskolai előképzettség
Alapfokú iskolai végzettség 5 éves képzés esetén
Érettségi vizsga 2 éves képzés esetén
Alkalmassági követelmények
Foglalkozásegészségügyi alkalmassági vizsgálat

Szükséges kompetenciák

Precizitás, állóképesség, szervezőkészség, döntésképesség, konfliktusmegoldó készség, információgyűjtés, gyakorlatias feladatértelmezés, rendszerező képesség, problémaelemzés és -megoldás, hibaelhárítás, intenzív munkavégzés, műszaki érzék.

A szakképzettséggel rendelkező

• előkészíti a rendelőt és a beteget a vizsgálatokra;
  • közreműködik a vizsgálatok és a beavatkozások során, önálló részfeladatokat lát el;
  • betegelőjegyzést, betegirányítást végez;
  • szükség esetén mentőt hív, betegszállítást intéz;
  • a szakrendelőkben lévő műszereket, eszközöket tisztán tartja.