Mentőápoló

A szakma ismertetése

Az egészségügy ágazat 5 éves (érettségi utáni szakképzésben 2 éves) képzése, amely érettségi és technikusi (érettségi utáni szakképzésben értelem szerűen csak technikusi) szintű szakképzettség megszerzésével zárul.

A Mentőápoló a sürgősségi betegellátás területén a betegek mentésében és sürgősségi ellátásában vesz részt. A beteg, illetve a sérült megtalálási helyén vagy szállítása közben sürgősségi ellátást végez, közreműködik. Irányító csoport tagjaként a segélyhívószámon érkező bejelentéseket fogadja és koordinálja.

Ajánlott minden fiatal számára, aki jó verbális képességgel rendelkezik, könnyen teremt kapcsolatot és fontos számára a mások iránti felelősségvállalás és a segítségnyújtás.

Az ágazat megnevezése
Egészségügy
A szakma megnevezése
Mentőápoló
A szakma azonosító száma
Képzés időtartama
2 év / 5 év
Ágazati alapoktatás megnevezése
Egészségügy ágazati alapoktatás
Iskolai előképzettség
Alapfokú iskolai végzettség 5 éves képzés esetén
Érettségi vizsga 2 éves képzés esetén
Alkalmassági követelmények
Foglalkozásegészségügyi alkalmassági vizsgálat

Szükséges kompetenciák

Precizitás, állóképesség, szervezőkészség, döntésképesség, konfliktusmegoldó készség, információgyűjtés, gyakorlatias feladatértelmezés, rendszerező képesség, problémaelemzés, problémamegoldás, hibaelhárítás, intenzív munkavégzés, manualitás.

A szakképzettséggel rendelkező

• a beteg állapotát felméri, osztályozza, állapotváltozását észleli;
  • közreműködik az életveszély elhárításában, a beteg állapotrosszabbodásának megakadályozásában;
  • mentéstechnikai eszközöket alkalmaz, karbantart;
  • betegszállítási, mozgatási technikákat alkalmaz;
  • mentési és betegszállítási szervezési feladatokat lát el;
  • katasztrófahelyzetek, tömeges balesetek felszámolásában közreműködik.