Egészségügyi laboráns

Egészségügy ágazat képzése, amely érettségi és technikusi szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Választható szakmairányok: Klinikai laboratóriumi asszisztens, Szövettani asszisztens, de iskolánkban jelenleg csak a Szövettani asszisztens szakmairány választható.

Az egészségügyi laboráns klinikai, kórházi vagy rendelőintézeti laboratóriumban vagy patológiai laboratóriumban, különböző kutatóhelyeken dolgozik. A klinikai laboratóriumi asszisztens az emberekből származó különféle vizsgálati anyagokból megfelelő módszerekkel elemzéseket végez. A szövettani asszisztens feladata a különféle szövetminták technikai előkészítése az orvosi mikroszkópos diagnosztikára.

Az egészségügyi laboráns szakma ajánlott minden fiatal számára, aki jó kézügyességgel rendelkezik, szeretne laborkörnyezetben dolgozni, precíz munkát végezni.

Az ágazat megnevezése
Egészségügy
A szakma megnevezése
Egészségügyi laboráns
A szakma azonosító száma
A szakma szakmairányai
Szövettani asszisztens
Képzés időtartama
2 év / 5 év
Ágazati alapoktatás megnevezése
Egészségügy ágazati alapoktatás
Iskolai előképzettség
Alapfokú iskolai végzettség 5 éves képzés esetén
Érettségi vizsga 2 éves képzés esetén
Alkalmassági követelmények
Foglalkozásegészségügyi alkalmassági vizsgálat

Szükséges kompetenciák

Precizitás, megbízhatóság, felelősségtudat, kézügyesség, informatikai eszközök használata, kapcsolatteremtő készség, fogalmazó készség, kontroll, ellenőrzőképesség.

A szakképzettséggel rendelkező

A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ SZÖVETTANI ASSZISZTENS SZAKMAIRÁNYON

• szövettani vizsgálati anyagot készít elő;
  • laboratóriumi alapműveleteket végez, speciális eszközöket használ;
  • szövettani vizsgálatra érkező anyagokat technikailag előkészít (rögzít, víztelenít, metszeteket készít, fest, lefed);
  • fagyasztott metszetet készít, fest;
  • méréstechnikai műveleteket végez, automata berendezéseket működtet;
  • fény- és polarizációs mikroszkópot használ.