Farkas Rózsa

admin küldte be 2022. 05. 13., p – 13:45 időpontban
Mottó: Válassz olyan szakmát, amit szeretsz, és akkor soha az életben nem kell dolgoznod

Confucius

1992-ben pályaválasztás előtt álló kamaszként, ösztönösen segítő szakmát választottam. Édesanyám ápolónőként dolgozott szakmai tudását a szegedi Kossuth Zsuzsannában szerezte, így nem volt kérdés, hogy a KZS szerepel első helyen a felvételi jelentkezéskor. Akkor is és mai napig kedvelem a kertészkedést, így másodikként a virágkötészetet jelöltem be. 1992. szeptemberben kezdtem meg tanulmányaim a szegedi Kossuth Zsuzsanna Egészségügyi Szakközépiskolában. Édesanyám soha nem hozta haza a munkáját miből tudom mégis, hogy kiválóan megállta a helyét az ápolói hivatás terén? Könnyen teremtett kapcsolatot emberekkel, rendkívül jó megfigyelőképessége és kommunikációs képességei voltak empátia és segítőkészség jellemezte. Később a tanulmányaim és a munka során derül ki, hogy édesanyám erényei bennem is megtalálhatók. Az ápolás hívatás elméleti és gyakorlati ismereteit kiváló tanároktól sajátíthattam, gyakran felejthetetlen élményt adott egy- egy gyakorlat. A KZS-s évek alatt éltre szóló barátságok köttettek, a vetélkedőkön elért sikerek azóta is kedves emlékek.

1996 februárjában a felsőoktatási tájékoztatóban megjelent, hogy Szegeden is indul diplomás ápoló képzés. A szakmai tanárunk Pusztai Józsefné Kati néni Velem és még rajtam kívül többünkkel, négyszemközt beszélgetett a főiskola előnyeiről, és biztatott, hogy jók a képességei próbáljam meg. Természetesen mindezt megbeszéltem a szüleimmel, akik támogatásukról biztosítottak. 1996-ban az érettségit követően folytattam tanulmányaim a Szegedi Tudományegyetem Egészségügyi Főiskolai Kar diplomás ápoló szakon. 2000-ben diplomás ápolói oklevelet szereztem és még ebben az évben munkába álltam, Deszken, a Mellkasi Betegségek Szakkórházában, a beteg ágy mellett, három műszakban.

A munkás évek során nagy örömmel és szertettel segítem a legelesettebb betegeket is. 2003-ban részt vettem a Magyar Asztma Nővérek Országos Egyesülete által szervezett továbbképzésen. Itt mélyebb betekintést kaptam az asztma betegség lényegéről, okairól, diagnosztizálási lehetőségeiről. Kiemelt fontosságúnak tartották a betegek gondozását. Bemutatták a korszerű inhalációs gyógyszereket, és betegoktatást segítő anyagokat is kaptam. Gyakorlati emberként mindez megerősített abban is, hogy a krónikus betegek gondozásában milyen fontos szerepe van a folyamatos beteg tájékoztatásnak, edukációnak.

2012-évben édesapám munkanélkülisége miatt, napi szinten olvastam állás hirdetéseket. Elém került a Szegedi Szolgáltatási Középiskola és Szakiskola Kossuth Zsuzsanna Egészségügyi és Könnyűipari Tagintézmény álláshirdetése, miszerint egészségügyi szakoktatót keresnek. Elküldtem az önéletrajzom és rövid idő múlva interjúra mentem a KZS-ba, ahol szeretettel vártak és még abban az évben tanítottam a szeretett hivatásomat. Az ápolói munka mellett a kórházi kollégáim támogatásának köszönhetően a 2012/2013-as tanévben heti 11 órában szakoktatói lettem. Végzős KZS diákként meghatározó élmény volt a tablófotóra történő készülődés, KZS-s szakoktatóként nagy büszkeség látni az 1996-ban érettségizett IV/C osztály tablóját iskolánk felső folyosóján.

A döntés után elkezdet kavarogni benne a gondolatok, én is itt tanultam, vajon milyen érzés lesz a tanulókkal szemben a másik oldalon? Példaképem, Kati néni már nyugdíjba ment, vele már nem dolgoztam együtt. Az oktatói munka megkezdése után kapott pozitív visszajelzések minden bizonytalanságomat eloszlatták. A próbaidő letelte után az iskola vezetője meglátogatta az óráimat. Igazgató asszony egy kisebb csoportban tartott alapápolás témakörű gyakorlati jellegű órámat látogatta meg. Az óra végén több pozitív visszajelzést is kaptam, ami különösen megmaradt nagyon rokonszenves volt a számára, hogy tudtam a tanulók keresztnevét. Ágy mellett dolgozóként is fontosnak tartottam, a betegeimet is a keresztnéven szólítsam.

Az ápolói és pedagógusi hivatás között nagyon sok hasonlóság van. 2020-ban okleveles egészségügyi tanár végzettsége szereztem, a Semmelweis Egyetemen.

Számomra az egészségügy szeretete és a tanítás egy életre összefonódott. Itt a KZS-ban az egészségügy ágazatban mindkét hivatásomat gyakorolhatom.

Írta: Farkas Rózsa